سخنرانی مدیر عامل شرکت سوپرپایپ( معمار ۸۱ )

متن سخنرانی آقای مهندس مهرداد یوسفی مدیر عامل شرکت سوپرپایپ اینترناشنال

سلام. خوشامد می‌گویم خدمت همه حضار محترم و مهمانان گرامی،
فکر نمی‌کنم در این مراسم کسی حوصله‌ی شنیدن سخنرانی‌های طولانی را داشته باشد. اما خوب من هم که نمی‌توانم از این فرصت مغتنم استفاده نکنم!
احتمالا همه‌ی میهمانان عزیز از محصولات سوپرپایپ یا استفاده کرده‌اند یا با آنها آشنایی دارند. در بروشورهایی هم که خدمتتان داده‌ایم اطلاعاتی در مورد محصولات ما هست. بنابراین سعی می‌کنم در یک مدت کوتاه حداکثر ۱۰ دقیقه‌ای به شما ایده‌ای از شرکت سوپرپایپ اینترناشنال ارائه بدم.
کارخانه‌ی سوپرپایپ اینترناشنال در خرداد ماه سال ۱۳۷۶ در منطقه آزاد قشم با ۱۸ نفر پرسنل شروع به‌کار کرد. محصولی که ما تولید می‌کنیم آخرین تکنولوژی تولید لوله در دنیا محسوب می‌شود. ماشین‌آلات و دانش فنی کلا متعلق به کشور آلمان – شرکت یوپونور است و ما با مشارکت این شرکت و همینطور تحت لیسانس آن – که بیشترین سهم بازار اروپا رو در دست دارد – و نماینده محترمشان آقای دیتر آمند هم در همین مجلس حضور دارند، فعالیت خودمان‌ رو انجام می‌دهیم. امروز آن جمع کوچک به خانواده‌ی بزرگی تبدیل شده که به غیر از ۱۳۰ نفر پرسنل، صدها نفر دیگر را در قالب نمایندگان رسمی، عاملین فروش، و مجریان شامل می‌شود و در سرتاسر کشور از سرخس تا سیری حضور دارد.
سوپرپایپ اینترناشنال بهر حال شرکت جوانی محسوب می‌شود. اما در این مدت کوتاه، برنامه‌ریزیها و اقدامات زیادی را به انجام رسانیده و موفقیتهای متعددی داشته است.
ما اولین تولیدکننده‌ی لوله‌های تلفیقی در خاورمیانه هستیم و بعد از آن هم در همه‌ی محصولاتمان اولین عرضه‌کننده بوده‌ایم. به طور کلی پیشرو بودن و پیشرو ماندن یکی از شعارهای اصلی ما محسوب می‌شود.
ما اولین گواهی ایزو ۹۰۰۰ رو در مناطق آزاد کشور گرفته‌ایم. همینطور اولین گواهی ایزو ۹۰۰۰ ورژن ۲۰۰۰ را.
اولین دریافت‌کننده‌ی گواهی فنی مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن هستیم، ستاره طلایی کیفیت – ژنو ۲۰۰۰ و جایزه‌ی اعتبار تجاری – پاریس ۲۰۰۱ را به خودمان اختصاص دادیم. صادرکننده‌ی نمونه‌ی مناطق آزاد کشور شناخته شده‌ایم.و بالاخره اخیرا هم جایزه‌ی ویژه‌ی فرهنگ و صنعت رو دریافت کرده‌ایم.
اما در کنار اینها خودمان معتقدیم که بزرگترین افتخار ما اعتماد جامعه‌ی مهندسی کشور به ماست و نتیجه‌ آن اجرای بیش از شش میلیون متر لوله در هزاران پروژه‌ی بزرگ و کوچک در سرتاسر کشور است.
اصولی که ما به آن اعتقاد داریم، و معتقدیم که در موفقیت ما تاثیر داشته‌اند، همان‌‌هایی است که نمادش را در نمایشگاه ما می‌بینید :

  • دستی توانا برای تولید محصولاتی با بالاترین استانداردهای جهانی
  • گوشی شنوا برای شنیدن خواسته‌ها و نظرات مشتریانمان
  • چشمی تیزبین برای دیدن آینده
  • و گامهایی استوار برای حرکت مداوم

شعار شرکت ما در حال حاضر”انتخاب با شماست…”، یعنی اینکه از یک طرف ما معتقدیم که باید تنوع محصولات ما طوری باشد که بتوانیم مورد انتخاب مشتریان بسته به نیازشان قرار بگیریم. و از طرف دیگر به این معنی است که ما می‌دانیم که نهایتا این مشتری است که انتخاب می‌کند. بنابراین باید کیفیت، قیمت، و خدمات ما طوری باشد که “ما” مورد انتخابش قرار بگیریم.
این تفکرها در همه‌ی فعالیت‌های ما دیده می‌شود و ما تلاش می‌کنیم رضایت مشتری را به صورت مطلق ببینیم و به‌ جا بیاوریم. یعنی در کنار کیفیت محصول و تنوع محصول، سیستمهایمان را به نحوی ببینیم که از طراحی، عرضه و اجرای صحیح هم مطمئن باشیم. یعنی خودمان را در همه‌ی مراحل از ابتدا تا انتها موظف و مسئول می‌دانیم.

اما اینکه چرا ما اینجا هستیم.
ما محصولی داریم که با استانداردهای بالایی تولید و عرضه می‌شود. کمتر کسی هست که سوپرپایپ را در ساختمانی با کیفیت پایین اجرا کند. ساخت بنا هم یک زنجیره است. حالا هر اقدامی که باعث تقویت هر کدام از حلقه‌های این زنجیره بشود و استاندارد ساخت مسکن را از طراحی الی آخر ارتقا بدهد، ما هم موفق‌تر خواهیم بود. این اولین نقطه‌ی ارتباط ما با معماری به عنوان یکی از مهمترین حلقه‌های این زنجیره‌ است و یکی از دلایل ما برای حضور در اینجا و حمایت از جایزه‌ی بزرگ معمار.
اما یک نکته‌ی مهم‌تر و اصولی‌تر هم هست. شاید آگهی‌های ما رو با عنوان “معماری خوب اولین شرط مسکن خوب است” به یاد داشته باشید.
ما به این موضوع اعتقاد داریم و شما قطعا به آن استحضار دارید که مسائل تاسیساتی وقتی حل می‌شود و “درست” حل می‌شود که در مرحله‌ی طراحی در نظر گرفته شود.
اگر صحبتهای آقای مهندس منصف را – که بهر حال از شاخص‌ترین مهندسین تاسیسات در سطح کشور هستند – در همین شماره‌ی اخیر مجله‌ی معمار قبول داشته باشیم که “معماری در نهایت امر، یعنی ایجاد فضای مناسب برای زیست انسان.” و بنابراین نمی‌شود “سازه و تاسیسات را از معماری جدا کرد و همه در همان مرحله‌ی طراحی همپای هم مطرحند.” و مخصوصا این عبارت که “تاسیسات ساختمان پیش از هر چیز و بیش از هر چیز یک مسئله‌ی طراحی معماری است. نه مقوله‌ای جدا که به معماری تحمیل شود.” دلیل حضور ما هم در اینجا و در جمع معماران محترم مشخص می‌شود. و به همین خاطر است که اطلاع معماران از تاسیسات و تجهیزات تاسیساتی جدید مثل سیستم گرمایش کفی، اهمیت دارد.

گرمایش کفی روشی است که در اروپا خیلی متداول است. تئوری‌اش ساده‌ است اما در طراحی و اجرایش باید به ریزه‌کاری‌های آن توجه کرد. برای همین است که ما این سیستم را هم مثل بقیه‌ی محصولاتمان به‌صورت یک مجموعه عرضه می‌کنیم. یعنی از طراحی تا پایان اجرایش دخیل هستیم. ما تجربه‌ی اجرای دهها هزار متر مربع گرمایش کفی را داریم که بعضی‌هایش خیلی شاخص است: مثل گرمایش چمن ورزشگاه آزادی، یا تلفیق این سیستم با انرژی خورشیدی در شیراز یا چیزی که برای خود من بسیار مهم است در بناهای تاریخی متعددی که تحت پوشش میراث فرهنگی هستند.
مزایای این سیستم مشخص، و در بروشورهای ما هم به طور مفصل هست: گرمای مطبوع و یکنواخت، معماری راحت‌تر، دیوارهای تمیز، فضای مفید بیشتر، ایمنی و بهداشت، و صرفه‌جویی در مصرف انرژی. در یک کلام آسایش بیشتر. یک معمار البته می‌تواند مزایای بسیار بیشتری را و همینطور کاربردهای دیگری را برای این سیستم پیدا کند. مثلا اینکه در این سیستم ما سطح داغ یا لبه‌ی تیزی نداریم، برای مهدکودکها و کودکستانها چقدر می‌تواند مؤثر باشد؟ یا سیستم ذوب برف در رمپ‌ها و ورودی‌های ساختمان‌های عمومی. مثلا ورودی همین سالنی که هستیم با یک سیستم ذوب برف مناسب می‌تواند در سنگین‌ترین برف هم خشک و مطمئن باشد. یا برای دور استخرها ما مزیت‌های مشخصی داریم. همینطور برای بناهایی با ارتفاع سقف بلند، گرمایش کفی بدیهی‌ترین روش برای اینجور جاهاست. مطمئنم که خود معماران عزیز مثال‌های خیلی بیشتری را می‌توانند بزنند و طبیعی است که این سیستم قاعدتا باید در مرحله‌ی طراحی دیده بشود.

حرف برای گفتن زیاد است. ولی من نمی‌خواهم بیش از حد مصدع اوقاتتان بشوم.
فقط می‌ماند بعضی تشکراتی را که وظیفه خود می‌دانم انجام بدهم. این مراسم چند ساعته‌، نتیجه‌ی مدتها زحمت خیلی‌هاست از آقای مهندس هاشمی، سرکار خانم بسکی و سایر همکارانشان در مؤسسه‌ی معمار نشر تشکر ویژه می‌کنم و همینطور از هیئت محترم داوران. از همکاران خودم در سوپرپایپ که همیشه باعث افتخار من هستند. از شرکت‌کنندگان در مسابقه و کلیه شرکت‌کنندگان در این مراسم هم سپاسگزارم. از مسئولین محترمی که لطف کردند با حضور خودشان ضمن تایید اهمیت این حرکت، به ما افتخار دادند ممنون هستم.
و بالاخره، اگر این فعالیت‌ها و این حرکت کمک کرده باشد که قدم کوچکی در جهت ارتباط نزدیکتر بین شرکت‌های صنعتی تاسیساتی و معماران عزیز و ارتقای استاندارد ساختمان در کشورمان برداشته شود، ما نتیجه‌ای را که می‌خواستیم، گرفته‌ایم.

متشکرم

دیدگاه‌ها بسته هستند.